Diş Sağlığı İçin Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Diş sağlığı hakkında söylenen çoğu şey bulunur. Özellikle geçmişten itibaren gelen bazı yanlış bilgiler tüm halk tarafından ısrarla yapılmaya devam etmektedir. Bu bilgilerin çoğunluğu doğruya uygun olmayıp, diş sağlığı hakkında bilinmesi gereken şeyler bulunur.

Sadece Günde İki Defa Diş Fırçalamak:

Yine bilinen bilgiler üzerine günde iki defa diş fırçalamanın yeterli olduğu söylenir. Ama durum tam olarak öyle değildir. Özellikle bu diş fırçalama saatlerine dikkat edilmesi gerekir. Gece yatmadan önce ağızda bakterilerin yayılma hızı daha fazla olacaktır. Bu yüzden dişlerin fırçalanarak günün tamamlanması gerekir. Yine gün içindeki diğer diş fırçalamanın ise yemek saatlerinden sonraya bırakılması iyi olacaktır.

Sadece Diş Fırçası Yeterlidir:

Diş sağlığı hakkında söylenen diğer şeylerden biri, dişler için sadece diş fırçasının yeterli olduğu yanlışıdır. Hâlbuki durum detaylı olarak incelendiğinde bu tanımda eksikliklerin olduğu anlaşılır. Diş fırçası diş sağlığı için önemli detaylardan biri olarak bilinir. Ama tek başına diş temizliği için yeterli olmayacaktır. Bunun için diş ipi ile de desteklenmelidir. Diş fırçaları diş aralarında tam olarak temizlik sağlamaz. Ama diş ipleriyle bu diş aralarına da ulaşmak mümkündür. Bu yüzden doğru kullanım olarak diş fırçalarının diş ipleriyle birlikte kullanılması önerilir.

Kontrole sadece hastalık döneminde gidilir:

Yine insanlar arasında yaygın bir yanlış olarak bilinir. Diş ve dişeti hastalıkları çok geç belirtiler vermeye başlayan hastalıklardandır. Bu yüzden herkese 6 ayda bir diş hekimi kontrolü önerilir. Bu kontroller sırasında risk içeren hastalıkların tespiti sağlanır. Yine bu dönemlerde bu hastalıkların tedavisi bu şekilde daha kolay bir hale getirilir. Ama geç gidilen kontroller sırasında hastalıklar yayıldığından, kişiler pek çok sorunu peşi sıra görmeye başlayabilirler. Özellikle diş kayıpları bu dönemde görülen şeyler arasındadır.

Diş Sağlığı İçin İyi Beslenmek Önemlidir:

Dişlerin durumuna da iyi beslenmek direk olarak etki eder. Yani yapılarını güçlendirmek adına vitamin takviyeli olarak beslenmek gerekir. Özellikle diş için yararlı olacak olan kalsiyum ve C vitamini oldukça yararlı olacaktır. Bu tarz vitaminlerin alınmaması ise dişlerde sallanma, güçsüzlük ve en son olarak kayıpların oluşmasına yol açacaktır. Bu yüzden uzmanlar diş sağlığına yönelik doğru ve dengeli beslenmeyi önerirler. Özellikle narenciyeler, yeşil yapraklı sebzeler ve süt ürünleri diş sağlığı için gerekli olan gıdalar arasında gelir.

Dişlerin korunmasına dikkat edin:

Özellikle dişlerin sıkılması dişlerde çatlaklara neden olan şeyler arasında gelir. Zamanla daha çok büyüyen bu çatlaklar diş kayıplarına neden olabilirler. Bu yüzden uzmanlar farkında olmadan yapılan bu diş sıkma hareketinin tamamen bitirilmesini söylerler. Yine bu durumda bu kötü alışkanlığını bitiremeyenler ve farkında olmadan yapanlar için ise, farklı çözümler bulunabilir. Koruyucu dişlik olarak bilinen aparat dişlere takılarak, bu durumun çözümü sağlanabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *